İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN,
BİZ SİZE DÖNELİM.
Gönder

Sezon Başlamadan Önce Yazlık Evinize Yapmanız Gereken Bakımlar

Sezon Başlamadan Önce Yazlık Evinize Yapmanız Gereken Bakımlar Sezon Başlamadan Önce Yazlık Evinize Yapmanız Gereken Bakımlar

 

Bahar yavaş yavaş yerini yaz mevsimine bırakırken, hafta sonları yapılan tatil kaçamakları ile yazlık evler yeniden canlanıyor. Bu canlanma sürecinde mekanların kış boyunca kapalı kalmasından kaynaklanan sorunların ortaya çıkması da kaçınılmaz oluyor. Ancak sezonun başlamasını beklemeden, bazı temel bakımları yaptırarak bu problemlerin üstesinden gelmek mümkün.

 

  • Uzun süre kapalı kalan evler havalandırılmadıklarından koku problemi ortaya çıkabilir. Evdeki ağır kokuyu dağıtmak için öncelikle tüm kapıları ve pencereleri açarak evi iyice havalandırın. Tüm su giderlerini kullanıp su akışını sağlayarak nemli havanın dağılmasını sağlayın.
  • Havasızlık evin içinin soğumasına ve yoğuşma oluşmasına neden olabilir. Bu durumdan en çok evdeki ahşaplar etkilenir. Parke ve rabıtalarda şişme meydana geldiyse bir parkeciden profesyonel yardım alın.
  • Yine havasızlık sebebiyle oluşan yoğuşma ahşap doğramaların sıkışması ile sonuçlanabilir. Ahşap doğramalara bakım yaptırıp menteşeleri yağlayarak bu problemi çözebilirsiniz.
  • Ahşap doğramaların renklerinin solmaması için 2 senede bir boya yaptırın.
  • Evdeki demir aksamlar nem ve rutubet gibi sebeplerle paslanabilir. Demirleri boyayıp yağlayarak paslanmayı giderebilirsiniz.
  • Hijyen açısından oldukça önemli olan havuz bakımı için havuzu boşaltıp temizledikten sonra tekrar doldurun. Ayrıca sezona girmeden havuz firmaları tarafından makinelerin kontrolünün yaptırarak yaz süresince yaşanabilecek sıkıntıları önleyebilirsiniz.
  • Yazlık evinizi tamamlayan en önemli ayrıntılardan birisi de bahçeniz. Yazın göz alıcı bir bahçeye kavuşmak için kış bitiminde budama, toprak atımı, gübreleme, çim biçme gibi temel  bakımları yaptırın.
  • Son olarak eğer evinizin ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız sezona girmeden boya yaptırın.