İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN,
BİZ SİZE DÖNELİM.
Gönder

Veryeriler, Alaçatı´ya Sahip Çıkıyor, Tarihi Değerlerin Korunması İçin Çalışıyor..

Veryeriler, Alaçatı´ya Sahip Çıkıyor, Tarihi Değerlerin Korunması İçin Çalışıyor.. Veryeriler, Alaçatı´ya Sahip Çıkıyor, Tarihi Değerlerin Korunması İçin Çalışıyor..

 Geleneksel taş evler konseptiyle yarattığı projeler sayesinde, Alaçatı´nın tarihi dokusunu korumaya ve yaşatmaya devam eden Veryeriler, Alaçatı´ya ait tarihi kalıntıları koruma ve sergileme misyonunu da üstlendi. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü´nden Prof.Dr. Gürcan POLAT´ın raporu doğrultusunda planlanan projenin konservasyon ve restorasyon işlemlerinde Umart ile işbilirği yapılıyor. Umart Mimarlık, 2007 yılından bu yana tarihi binalara restorasyon hizmeti vererek bölgedeki tarihi ve kültürel dokunun yaşamasına katkı sağlıyor. Çalışmalar sonucunda Geç Tunç Çağ ve Geç Roma Dönemi´nde Nekropol olarak kullanıldığı düşünülen bölgede ziyaretçilerin gezebileceği bir sergi alanı da oluşturuluyor.

 2004 yılında bölgenin müze müdürlükleri ve belediyeleri tarafından yapılan araştırmalarda, bölgede 5 adet oda kalıntısı, 6 adet kuyu kalıntısı olmak üzere toplam 11 adet tarihi kalıntı tespit edildi. Bölgeyi koruma görevini üstlenen Veryeriler, 2013 yılından beri kalıntıların sergilenebilmesi için titizlikle çalışmalarını sürdürmekte. Veryeriler, hayata ve Alaçatı´ya değer katan projelerde yer almaya, bu konuda yenilikçi projelere imza atmaya devam edecektir.