İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN,
BİZ SİZE DÖNELİM.
Gönder

Alaçatı´yı Sevmek İçin 10 Neden

Alaçatı´yı Sevmek İçin 10 Neden Alaçatı´yı Sevmek İçin 10 Neden

 

Son yıllarda popülaritesini oldukça artıran Alaçatı, tatilcilerin ilk tercihi haline geldi. İzmir’in sunduğu alternatif yaşam tarzını benimseyenler, sokakları lavanta kokan bu küçük kasabanın keyfini tüm yıl çıkarmak istediler. Biz de sizler için onlarca insanı böylesine büyülen bu kasabanın ve yaşam tarzının en sevilen özelliklerini 10 maddede topladık.

 

1- Alaçatı Pazarı

 

Hafta sonunun ilk günü kasabayı saran pazar havasıyla, sebze ve meyvenin dışında giyim ve organik tezgahların da bulunabileceği rengarenk bir atmosfer.

 

2- Deniz, Kum ve Güneş

 

Birbirinden güzel kumsalları, keşfedilmeyi bekleyen gizli koylarıyla bölgenin doğal güzelliği sizi de büyüleyecektir. Kum Beach, Mocca Beach gibi yerli ve yabancı turistlerin uğrak plajlarının yanı sıra Deliklikoy gibi bakir ve az kişi tarafından bilinen koylar, macera severlere hoşlanacağı mekanlar arasında.

 

3- Hacımemiş Sokağı ve antikacılar

 

Butik cafe ve restoranların, antika dükkanlarının, galerilerin, seramik ve cam işçiliği atölyelerinin ve yüksek sosyeteden tanıdık simaların bolca görüldüğü bu dingin ve huzur dolu sokakta hiç bir yerde bulamayacağınız özgün hediyelik eşyalar sizi bekliyor.

 

4- “Alaçatı” Kumrusu

 

Görüntüsü bile karnınızı acıktırmaya yeten “İzmir Kumrusu”nu bir kez de Alaçatı’da, Alaçatı’ya özel nohut mayalı susam ekmeği, sucuk, domates ve yöresel tulum peyniri eşliğinde tadın. Denizden çıkınca, eğlence arasında eşsiz bir atıştırmalık olarak karşınıza çıkan kumrunun ardından bir de sakızlı muhallebi ve dondurmayı tadarsanız, Alaçatı’da olduğunuzu bütünüyle hissedersiniz.

 

5- Rüzgar Sörfü

 

Alaçatı Yumru Koyu ile uluslararası yarışmalara da ev sahipliği yapan Alaçatı, son yıllarda açılan ve uzman isimlerin eğitim verdiği okullar ile adrenaline dayalı sporları yapmayı ve izlemeyi seven kitle için ilgi odağı olmaya başladı.

6- Gece Hayatı

 

Birbirinden eğlenceli beach club’larda happy hour’larıyla, ulusal ve uluslararası çapta ünlü DJ’lerin ve sanatçıların performanslarıyla Alaçatı’nda gece hayatı sabahın ilk ışıklarına dek sürüyor.

 

7- Alaçatı Ot Festivali

 


Alaçatı, yılın her mevsimi gerçekleştirilen etkinliklerle ilgi odağı olmayı başarıyor. Mart ayının sonunda gerçekleşen festivalde, söylentilere göre yörede yetişen 1001 çeşit şifalı otlarla yapılan yemekler sergileniyor ve çeşitli yarışmalar düzenleniyor.

 

8- Ege Mutfağı ve mezeler

 

Ege mutfağının enfes olduğu kadar hafif lezzetleriyle Alaçatı akşamları hem damak tadınıza hem de sağlığınıza iyi gelecek. Butik mekanlardaki küçücük masalarda edilen dost sohbetlerini süslendiren nefis mezeler yine Alaçatı’ya özel. Bölgenin endemik bitkileriyle hazırlanan mezelere, yakın dostlarla kurulan çilingir sofrası ve canlı müzik eklenince, güneşin doğuşuna kadar unutulmaz anlar sizi bekliyor.

 

9- Yel Değirmenleri

 

Alaçatı’nın simgesi, 1850’lerden kalma taş yel değirmenleri, yörenin en eski yapılarından. Dört adet yel değirmeni, merkeze yakın bir tepenin üzerine konumlanmış durumda. Özellikle vlogger ve gezginlerin uğrak mekanı olan değirmenlerde gün batımını izleyip fotoğraf çekmek ayrı bir keyif.

 

10- Butik Alışveriş

 

Alaçatı, birçok tasarımcının atölyesinin bulunduğu bir merkeze dönüştü. Büyük şehirlerin bohemliğinden kaçan yaratıcı ruha sahip sanatçılar özgün tasarımlarına artık Alaçatı’daki atölyelerinde imza atıyor. Her bütçeye uygun hediyelik eşyaları bulabileceğiniz çarşıda, aynı zamanda Türkiye’nin ilk antika pazarı olarak bilinen ve Pazaryeri Camii’nin yanında Cumartesi, Pazar günleri kurulan Antika Pazarı ile eşsiz bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

Bonus: Taş Evler

 

Temeli 1850 ile 1900 yılları arasına dayanan taş evler, zeytin tüccarları tarafından yapılmış ve günümüzde bölgenin mimari dokusu haline gelmiştir. Alaçatı’nın tarihsel ve yöresel dokusunu günümüzde yaşatan Taş Evler Projeleri ile Veryeriler, Alaçatı’yı seven, yaşayan ve yaşatanlar için önemli bir değer olmaya devam ediyor.